Öne Çıkan Yayın

Uyku Rutuni

Merhabalar Uzun zamandır herkesin sorduğu beklenen yazı uyku rutuni, Öncelikle burada yazacaklarım püf noktaları ve rutunin özeti nite...

23 Ağustos 2017 Çarşamba

EL AYAK HASTALIĞI

     Bu sene yaz tatilinde tanıştık bu illet hastalıkla. İllet diyorum çünkü yapabildiğiniz şeyler çok sınırlı ve çocukları çok hırpalıyor. Nette yazan bilgiler hep aynı 4 ila 7 gün kuluçka süresi var, bulaşıcı, vücutta kaşıntı veren içi su dolu döküntüler. Hastalık oyun parkı, havuz, kreş gibi yerlerden geçiyor ve yazın salgın hale dönüşebiliyor.Biz bu hastalığı geçirdik ve o esnada nette çok arama yaptık yeterli bilgiye ulaşamadık. En azından belki bundan sonra bu hastalık ile ilgili bilgi arayan anne babalara yardımcı olur.

    Çarşamba günü Antalya da otelimizden çıktık ve evimize geldik. Her şey çok iyi, Övgü Günce mutlu, Cuma günü akşamı bir anda bir halsizlik ve ateş baş gösteriyor, ilk etapta azılardan şüpheleniyoruz, fakat ateş 38 i geçiyor, biraz vücudu yıkıyoruz üstünü soyuyoruz nafile ateş 39u hatta 39.2 yi buluyor. Tam bu sırada ateş düşürücüye mecbur kalıyoruz. Tüm ailelerin kullandığı bir fitil veriyoruz çocuğa sabaha kadar biraz idare ediyor. Cumartesi yine aynı apar topar hastaneye götürüyoruz. Doktor hemen teşhisi koyuyor el ayak hastalığı. Sonra sıralıyor tedavisi yok. Ağzında yaralar çıkacak bunlar için uyuşturucu bir solüsyon. Ateş için İbufen yada dolven. Cumartesi akşam oluyor ateş gitgide yükseliyor iştah yok. Dolven vermek zorunda kalıyoruz dolven ateşi düşürüyor ve çocuk biraz rahatlıyor. Sanıyoruz ki böyle atlatacağız ama bilmiyoruz ki macera yeni başlıyor. Ertesi gün döküntüler iyice artıyor, ağzın içinde aftlar oluşuyor. Çocuk yazık söyleyemiyor tabi ki sürekli mızmız ağzına katı bir şey gidince başlıyor ağlamaya, bu safhada serum yiyen çocuklar dahi varmış. Hastalığın pik yaptığı evre ateşten sonraki 3 gün. Bu 3 gün Allah yardımcınız olsun hem çocuk hem siz çok yıpranıyorsunuz ama korkmayın sonra hastalık zayıflayarak geçiyor. Bu sürede gelelim bizim yapıp faydasını gördüklerimize.
Birincisi ateş için dolven işimize yaradı. Ateşi kontrol altında tutabildik.
Vücutta çıkan döküntüler kaşındırıyor haliyle çocuk da kaşımak istiyor. İçi su dolu bu kabarcıklar patladığında iz kalma riski yüksekmiş. Bu yüzden ayak ve kollarını kapayan ince pijama tarzı kıyafetler giydirdik. Yaralar için fucidine ve madekassol kremi karıştırarak sürdük ayrıca her akşam yaraların üstüne hakiki kantron yağı sürdük. Kantron 2-3 günde pırıl pırıl yaptı. Ağız için aftoral sprey ve doktorun kendi yazdığı bir karışım olan damla kullandık. Ama en çok faydayı karadut şurubunda gördük. Ağız içinde yaralar çıktıktan sonra Karadut 2 günde kontrolü ele aldı.
Bu sürede çocuk katı bir şey yiyemiyor su alması çok önemli bebekse dahada önemli bu esnada biberonla mama, çorba rafadan yumurta verebilirsiniz. Biz rafadan yumurtayla dengemizi sağladık. Ateşten sonraki ilk 2 akşam çok zor. Çocuğunuz 1 saatte bir uyanıyor. Sürekli uzayarak ağlıyor. O esnada paniklemeyin biz hep dışarı çıkartarak arabayla gezinti yaptırdık, bu şekilde uyudu. Bu hastalığı geçirdikten sonra hastalığa çocuk bağışıklık sağlıyor ama tekrar etti diyenlerde var.
Ama bu 2 günde gerçekten çok yıprandı. Şimdiden bu satırları okuyan anne babaların Allah yardımcısı olsun. Allah minik bedenlere şifa versin.
Son olarak dikkat etmeniz gereken kantron hakiki olacak bunu iyi araştırın. Karadut şurubuda şekersiz ve katkısız olacak.  Ben kantron yağını facebookda bozok cao adlı kullanıcıdan aldım. Bulamazsanız kısa bir aramayla kendisine ulaşabilirsiniz.

Şimdiden geçmiş olsun.

Yorum Gönder