Öne Çıkan Yayın

Uyku Rutuni

Merhabalar Uzun zamandır herkesin sorduğu beklenen yazı uyku rutuni, Öncelikle burada yazacaklarım püf noktaları ve rutunin özeti nite...

11 Mart 2017 Cumartesi

Bağışıklık Sisteminin Askeri; "Alman Sauerkraut Turşu" Tarifi

Bebekler ve yetişkinler için bağışıklık sistemi sağlıklı bir yaşam için bir savunma sistemidir. Dünyaya gözlerini açan bebeklerin bağışıklık sistemi çok zayıftır. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuk hastalılara daha çabuk yakalanır. Çünkü mikroplarla savaşacak askeri vücudunda yoktur. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler probiyotikler ve prebiyotiklerdir. Başlıca prebiyotikler  olaraklahana, pırasa, et, kemik suyu, muz, sarımsak, soğanı sayabiliriz. Probiyotikler ise vücudumuzda zaten var olan canlı bakterilerdir. Biz bebeklerimizi ne kadar çok bu besinlerle beslersek bağışıklık sistemine o kadar yardım etmiş oluruz. Övgü Güncemizin bağışıklık sistemi askerlerinden bir taneside bu turşu. Gelelim tarifine;
Rahmetli Ahmet Aydın hocamızın söylemiyle 1 kaşığında 1 trilyon bakteri olan alman turşusu tarifi şu şekilde,

Öncelikle malzemeler:
Mevsiminde ilaçsız mor lahana ve beyaz lahana
Kereviz
Havuç
Pancar
Rafine edilmemiş kaya tuzu.
(Sebzeler organik yada ilaçsız olduğundan emin olun)

Yapılışı
Öncelikle tüm sebzeleri derin bir kaba kalın bir rendeyle rendeliyoruz yada çok ince olacak şekilde kesiyoruz. Ne kadar küçük olursa o kadar iyi.
Tüm sebzeler rendeledikten sonra üstüne sularını bırakmaları için 1 kiloya 1.5 çorba kaşığı kaya tuzu olacak şekilde tuz serpiyoruz. Tuzla beraber sebzeleri çiğ köfte yapar gibi ovuyoruz. Bu işlem bittikten sonra daha fazla su salmaları için sert bir cisimle (tokmak,taş,soda şişesi vb) ile sebzeleri bir güzel eziyoruz. Baya baya vurun korkmayın.
Daha sonra dövmüş olduğumuz sebzeleri cam bir kavanoza sıkıca basıyoruz. Burdaki püf noktası çok sıkı bir şekilde basılacak hiç hava yada boşluk kalmayacak bunun için soda şişesi iyi bir yardımcı. Sebzeleri cam kavanoza bastıkça kendi suyu sebzelerin üstüne çıkması gerekiyor. İyi şekilde dövmüş ve sebzeleriniz mevsiminde ilaçsız ise sularını salar.
Suyu üstüne çıkan turşumuzun sütüne beyaz yada mor lahananın bütünyaprağınıkapak gibi kapatıyoruz. Amaç kıyılmış sebzeler suyun üstüne çıkarak hava almasın. Kapak ile turşunun arası çok az bir boşluk olmalı. Sonra kapak yaptığımız lahana yaprağının üstüne sert bir cisim taş olabilir koyarak son rutuşu yaparak. Kavanozun kapağını sıkı bir şekilde kapatıyoruz. Hiç bir şekilde hava almaması lazım. Kurmuş olduğumuz turşuyu oda sıcaklığında ışık görmeyen bir yere kaldırıp 1 ay unutuyoruz. 1 ay sonra probiyotik deposu turşumuz hazır. Dolapta 1 yıla kadar saklayabilirsiniz. Bu turşuda limon ve sirke yok. Bu ikisi probiyotikleri öldürüyor.

Not:Eğer bunca işleme rağmen sebzelerinizin suyu çıkmadıysa ılık bir suya 1 kiloya 1 kaşık kaya tuzu çözeltisi hazırlayıp katabilirsiniz.

Afiyet şifa olsun.
Yorum Gönder