Öne Çıkan Yayın

Uyku Rutuni

Merhabalar Uzun zamandır herkesin sorduğu beklenen yazı uyku rutuni, Öncelikle burada yazacaklarım püf noktaları ve rutunin özeti nite...

7 Ekim 2016 Cuma

ÖVGÜ GÜNCE İLE İLK TATİL MACERASI

Merhabalar,

Yaz tatili:) Herkesin 1 sene bekleyip 1 hafta 10 günde çabucak biten bir yıl uğruna çalıştığımız dönem. Bu senede bu dönemi iple çektik tabi diğer yıllardan bir farkla. Bu sene tatilde 2 kişi değil 3 kişiydik. Bebek olmadan tatille ilgili türlü hayalleri herkes kuruyor fakat bebek olduktan sonra ve ilk tatilse, başlıyor herkesi bir korku sarmaya. Bebeğin düzeni bozulur mu, ne yer ne içer, yoldan etkilenir mi gibi birbirini takip eden yüzlerce soru. Bu tatil döneminde bizde bu yoldan geçtik. Tatile çıkmadan bizden tecrübeli ailelerin bu sorunsalla nasıl başa çıktığını araştırdık. Ve kendimizce bir durum tespiti yaptık.

 İlk dikkat edilmesi gereken güneş. Bunun için uv korumalı mayo, kıyafet, şapka güneş kremi gerekli olanlar. Güneş kremi seçimini blogda uzun uzun anlatmıştım buradan ulaşabilirsiniz (BEBEKLER İÇİN GÜNEŞ KREMİ SEÇİMİ)
Güneş kremi seçimini yaptıktan sonra sıra mayo seçiminde. Burada dikkat etmeniz gereken klasik mayolar yerine bebekler için özel yapılmış wetsuit uv korumalı tulum mayolar. Bu mayolar sayesinde suyun soğuk etkisini bebek hissetmiyor ve mayo vücudun büyük bir bölümünü kapladığı için çok etkili bir uv koruması sağlıyor. Güneş kremini sadece elleri, ayakları ve yüzü için sürüyorsunuz. Bu mayoların piyasada çok fazla seçeneği mevcut. Ben decathlondan nabaiji marka bir wetsuit mayo aldım. Bu kadar etkili koruma yapacağını ve su soğukluğunu hiç geçirmeyeceğini düşünmüyordum. Beklentimden çok fazla  fayda sağladım. Sizlerde gözü kapalı alabilirsiniz.
Denizden çıktıktan sonra yine decathlondan uv korumalı tşört ,şapka ve giysiler aldım. Bu konuda decathlon gerçekten kaliteli ürünler sunuyor.

Kıyafet olayını çözdükten sonra tatil yaptığımız bölgelerde acil durumda gidilecek hastaneleri araştırdım(ne olur ne olmaz) Çantamıza ateş düşürücü fitil ve hiç kullanmadığımız calpol,ibufen şurup aldık tedbir amaçlı. Güneş sonrası içinde organik bir aloe vera kremi edinmenizde fayda var.

Gelelim en büyük dert beslenmeye;
Tatil sırasında güzel kızımız henüz 9+20 günlüktü. Günde 2 ana öğün bir ara öğün şeklinde katı gıda veriyoruz. 1 yaşından küçük olduğu için haliyle her yemeği yiyemiyor. Tuzsuz olacak, yumurtanın sarısı olacak, kuzu eti olacak vs. İlk günler için yine decathlondan bir termos çanta aldım. Bu çanta içinde buz aküsüyle neredeyse 24 saat bir buzdolabınız oluyor. Bu sayede ilk günleri atlattık. Sonraki günler için yanımda meyve götürdüm. Sabah kahvaltısında her yerde haşlanmış yumurta bulabileceğimizi hesaplayarak diğer öğünü tamamen otele güvenerek biraz da olsa riske attık.

Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra günün ilk ışığıyla yola koyulduk İzmirden başlayan serüvenimiz Antalya, Bilecik ve Ankara rotasını çizerek İstanbulda son buldu. Yol konusunda hiç sıkıntı yaşamadık. Yaklaşık her 2 saatte bir mola verdik. Bu biraz yol süresini uzatsa da bebeğin omurga sağlığı için gerekli. Yolda yanımıza 1 gün yetecek şekilde taza fasulye, hurma, meyve, semizotu gibi yiyecekleri küçük 1 er porsiyon alacak şekilde kaplara koyduk ve beslenmemizi bu şekilde yaptık Tabii ki Blw yöntemiyle:) Otelimize yerleştiğimizde ilk işim büfeyi kontrol etmek oldu. İlk şoku orada yaşadık. Otellerin bebek büfesi adı altında servis edilen yiyecekler ya çorba, ya püre ya hazır mama, yani bize yarayan hiç bir şey yok. Yardım almak için otelin misafir ilişkileriyle konuştuğumuzda bize istediğimiz menüyü vermemiz halinde istediğimiz yöntemle her yiyeceği istenilen saatte pişirebileceklerini ifade ettiler. İlk uğradığımız şok çölde vaha bulmuş gibi bir ferahlığa döndü.

BLW yöntemi sayesinde otelde hiç zorluk yaşamadık. Biz yemek yerken bebeğimizin de yemeği geldi, biz masada o mama sandalyesinde çok güzel öğünler geçirdik. Etrafımız da tablet ile yada türlü oyunlarla çocuklarına yemek yedirmeye çalışan aileleri gördükçe, Blw yöntemi ile ne kadar doğru bir iş yaptığımızı tekrar anladık. Bebeğimizin nasıl kimseden yardım almadan tek başına yemek yediğini gören diğer ailelerin meraklı bakışları altında hiç sıkıntı yaşamadan yemek seanslarımızı firesiz tamamladık.

Tatile gelmeden önce en merak ettiğimiz olay bebeğimizin denize nasıl bir tepki vereceğiydi. Doğduğundan beri her gün yıkıyoruz, bu yüzden suya alışkın ve seviyor fakat deniz farklı bir seçenek. Günün erken saatleri ve akşamüstü denize girmeyi tercih ettik. Övgü Günce denizi o kadar çok sevdi ki adeta çıkmak istemedi. Suda oyunlar oynadık, hopladık zıpladık. Sudan çıkınca tatlı suyla hemen duşunu aldırıp gölge bir yere geçtik. Akşam 5 ten sonra mayosunu çıkararak güneşden kremsiz bi şekilde faydalanmasını sağladık.

1 hafta süre gözümüzü açıp kapayıncaya kadar bitti. Yeni tatilde keşke şunu da yapsaydım dediğim tek olay valiz düzeni. Tatile gitmeden önce bebeğinizin kıyafetleri günlük olarak ayırarak poşetlere koyun ve her gün ayırdığınız poşeti kullanın. Bu hem pratik hem de karışıklığı önlüyor. Seneye bunu kesin deneyeceğiz.

Umarım tatile gidecek ailelere ufakta olsa faydamız olur:)

Yorum Gönder